Jak ustawić zegarek?

Zegarki stanowią ponadczasowy dodatek, łączący w sobie nie tylko modę, ale także funkcjonalność. Na przestrzeni lat stale pokazują się najnowsze rozwiązania z tej dziedziny, jednak pomimo postępu technologicznego, tradycyjne, mechaniczne rozwiązania wciąż zyskują na swojej popularności. Takie zegarki mogą być noszone na co dzień, jak i na specjalne okazje. W zależności od modelu, stanowić mogą niezwykle elegancki dodatek, na przykład męski zegarek drewniany,  jednak nie należy zapominać o głównej funkcji tego typu urządzeń. Jak więc nastawić zegarek, aby pokazywał on odpowiednią godzinę? 


Co zrobić przed ustawieniem zegarka?


Współczesne zegarki korzystają z najnowszych technologii, jednak wciąż w przypadku mechanicznych modeli, są to urządzenia niezwykle delikatne i wykonywane z dużą precyzją. W zależności od konkretnego urządzenia, poza godziną, tarcza może wskazywać dzień miesiąca, a nawet dzień tygodnia. Nowoczesne rozwiązania często posiadają znacznie więcej wskazówek, niż tylko te podstawowe. Im więcej funkcji posiada danym model, tym bardziej skomplikowany jest jego mechanizm, dlatego przed ustawieniem zegarka, należy zapoznać się z tą tematyką, najlepiej zasięgając porady bądź czytając instrukcje. W niewielkiej konstrukcji znajduje się wiele trybików, więc aby mieć pewność, że nastawienie przebiegnie bez problemu, warto upewnić się co do tego, za które elementy na tarczy odpowiadają konkretne przyciski i koronki. 


Jak ustawić godzinę w zegarku?


Godzina wskazywana na zegarku powinna być możliwie jak najbardziej dokładna, dlatego cały proces nastawiania wymaga niebywałej precyzji. Ustawianie godziny odbywa się za pośrednictwem koronki, która zwykle zlokalizowana jest po prawej stronie tarczy. Koronka może występować pojedynczo, ale niektóre modele mogą posiadać ich więcej. Zwykle koronka posiada od dwóch do trzech możliwości położenia, które analogicznie odpowiadają różnym ustawieniom. Aby ustawić konkretną godzinę na zegarku, koronkę należy delikatnie docisnąć, a następnie poprzez obracanie jej w lewo lub w prawo, możliwe jest poruszanie wskazówkami. Robiąc to, najlepiej posiłkować się innym rzetelnym miernikiem czasu i poczekać do wybicia pełnej godziny, aby w odpowiednim momencie z powrotem pociągnąć koronkę i tym samym - wprawić mechanizm w ruch, nastawiając konkretną godzinę. 


Jak ustawić datę w zegarku?


Niektóre z zegarków poza wskazywaniem czasu, posiadają też funkcję datownika. Aby ustawić na tarczy odpowiedni dzień miesiąca bądź tygodnia, ponownie należy skorzystać z koronki umieszczonej po boku. W przypadku modeli wyposażonych w jedną koronkę i posiadających przy tym możliwość wskazywania daty, pokrętło te należy delikatnie odciągnąć od obudowy urządzenia, tym samym ustawiając je w trzeciej pozycji. Analogicznie, jak w przypadku godziny, kręcąc koronką w prawo i w lewo, możliwe jest ustawienie odpowiedniej daty. To zadanie nie wymaga już tak dużej precyzji, dlatego po wykręceniu prawidłowego dnia, od razu można pocisnąć pokrętło, uważając jednak by nie docisnąć go całkowicie do obudowy - wówczas zamiast do środkowego stanu spoczynku koronki, przejdzie się do stanu ustawienia godziny. 


Czy kierunek kręcenia koronką ma znaczenie?


Zegarek mechaniczny można ustawić, niezależnie od kierunku, w jakim kręcona będzie koronka. Mimo to, specjaliści sugerują, aby zegarków nie cofać. Jak to rozumieć? Otóż, aby przedłużyć żywotność mechanizmu, najlepiej nastawiać go zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ponieważ pod taki ruch projektowane było całe urządzenie. Oczywiście możliwe jest kręcenie koronką w obie strony i w efekcie uzyskanie zarówno dobrej godziny, jak i daty, jednak chcąc mieć pewność, że zegarek nie ulegnie zniszczeniu, lepiej nie ryzykować wymuszaniem nienaturalnego kierunku zębatek i przekładni.